Paranormal Kaynaklar & Parapsikoloji Platformu  

Geri git   Paranormal Kaynaklar & Parapsikoloji Platformu > Buda Jo Red Paranormal Kaynaklar Forum Sitesi > Fal & Kehanetler ve Şifacılık > İnsan Psikolojisi

İnsan Psikolojisi İnsan Psikolojisi hakkinda hersey bu bolumde

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 07-31-2016
İnterruttore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İnterruttore İnterruttore isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tecrübe Puanı: 0
İnterruttore konu
Standart Ego

31072016

Merhaba, bugün ki konumuz ''EGO'' nedir, kime söylenir, sebebleri, sonuçları nelerdir... Beni izleyin hep beraber aşağıya inelim, daha derinlere ⬇⬇⬇😊

EGO insanın, insan türünün dünyaya ilk adımını attığı an oluşmaktadır kişiye has ''Ben-lik'' ilkesi içinde bulunur.
Şöyle bir geçmişe göz atarsak şuana kadar yaşanmış, yaşanacak ne var ise EGO ile yaşanmış diye bilirmiyiz? Elbette diyebiliriz peki bu EGO olumsuzluğumu, olumluyumu getirmiş veya oluşturur diye düşünürsek şahsen olumsuzluklar ilkesi ile bire, bir içindedir.

İnsanlar ne yaparsa yapsın hep EGO'ları ile yapar hep (ben, ben, ben..) der her insan böylemidir, çoğunluk olarak böyledir. Ama bir kesim çevrede EGO dan arınan insan vardır, insanlar vardır. Ben genellikle Hindistan kesiminde bulunan veya Tibet de diye biliriz kesimlerinde o dağlarda yaşayan, insanlardan uzak kesimde çokluk içinde bulunmayan insanları örnek gösteririm. Ülkemiz de ise Anadolu eski Anadolu kesimi söylenebilir.

EGO olumsuzlukların ham maddesidir. Bir Hayal edin EGO suz bir Dünya herkes iç, içe refah, huzur, dostluk tüm güzel kavramlar yerini bulurdu. Düşünmesi bile içinizi ferahlatıyor.

Dinlerin bütünlüğü EGO ile bir bağlantısı var mıdır?

Evet, Dinlerin yeri burada ön plandadır Dinlerin amaçları başlı, başına AHLAK 'DIR. O halde, sıkkı bir Dindar kişilik olursak EGO yok olurmu? Kesinlikle olur.

Böyle olumlu bir satırın içinden şu soru çıkabilir neden o halde böyle birşey yok? Bunun sebebi ise farkındalık ile, insan kesimi ile, iyi ile kötünün arasında ki bağdan kaynaklanıyor. Aile en başta bunun üzerinde durur Temel yapılar sağlam olur ise Dünyanın kalkınması ve düzeni de iyi koşullara yönelebilir.

NOT1:

Bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İnsan yapısı koşullandırmaya açıktır. Konuya gelirsek burada belirtmek istediğim ( EGO-İnsanlığın sonudur.) şahsi bana ait bir düşüncedir.

NOT2

Her zaman iyi olmanız dileğiyle. Ruhunuzun derinliğine ininiz sizi asıl olan Beden olmadığınız, Ruhun kendisine ulaşın ve o zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız.

''Beden siz değilsiniz, beden sizin içinizdedir''

Bu sözü her zaman söylerim.

''Madde den uzak kalın ''Mana'' kapısını aralamanız dileğiyle.

OKUYUP ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM!

NOT2
ŞAHSİ FİKRİM VE HERHANGİ BİR ALINTI YOKTUR.

Koşullandırılmayın,öğrenmey öğrenin.
Alt 07-31-2016
budajored - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
budajored budajored isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tecrübe Puanı: 10
budajored will become famous soon enough

guzel bir konu tesekkurler...Ego, ben, benlik anlamına gelir. Egoizm ve süper ego ile bağlantılıdır. Kendisiyle ilgili sürekli bir takım özelliklerden bahseden bireylere egoist denir.

Ego aslına bakarsak ben sizden üstünüm, ben basit biri değilim, beni küçümsemeyin psikolojisinin getirdiği bir durumdur. Yani ego kişide, farklı özellikleri oluşundan değil, eziklenme korkusundan doğan bir durumdur. Kişi, küçük, başarısız, beceriksiz olmadığını ispatlama çabasına girer. Bundan dolayı kendinden bahseder sürekli, iyi taraflarını dile getirmesi yanı sıra kötü yanlarını da iyi bir işmiş gibi yücelterek anlatır. Aslında hedefi kötü huylarını veya kötü işlerini temize çıkarmaktır. Yersen!
Alt 07-31-2016
İnterruttore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İnterruttore İnterruttore isimli Üye şimdilik offline konumundadır

İnterruttore konu

Güzel bir tanım. Olumsuzluğun tanımı EGO. Teşekkürler bilgi için.
Alt 08-01-2016

rica ederim
Alt 08-08-2016
Aldwynenar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aldwynenar Aldwynenar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Aldwynenar konu

Biraz düzeltmeme izin verin. Öncelikle Ego olumsuzlukların ham maddesi değil aksine sizin en önemli yapılarınızdan birisidir. İd ve Süper Ego arasındaki köprünüzdür. Sigmund Freud'a göre id (temel ihtiyaçlın bencilce kullanımı) ve süper ego(üst benlik, bir nevi vicdan da denebilir) arasında görev yapar ve ortak sonucu çıkarır. Ego için düşünce sentezi demek çok farklı olmaz.

Egosu düşük insanlar için sentez yeteneği de düşük kişiler denebilir. İd bastırılması güç doyumsuz yanımız olduğu için egosu düşük insanlar bu sentezi yapmaktan çoğu zaman kaçarlar.

Not1: Bilimsel olarak kanıtlanmıştır demişsiniz ama kanıtlanan şey egonun bir arabulucu olmasıdır ve bunu Sigmund Freud yani psikanalizin öncüsü bulmuştur.

Size küçük bir örnek verebilirim durumu daha iyi açıklamak amaçlı. Erkek bir genç düşünün. Bu gencin hoşlanmadığı bir genç karşısına dikiliyor. Bu olaya ilk cevap verecek safha, id(kişisel tabirimle nefs) dir. O gencin açıklarını kollamak, kavga çıkarmak ve o gence göre üstünlük kurmak id'nin ilk işidir. Sonrasında araya süperego girer. Süperego için vicdan demek çokta yanlış bir tabir olmaz herhalde. Süperego sizin bu yapacaklarınıza karşı vicdanen çekeceğiniz azabı ve ya sonrasında olacak olan göreceğiniz hasarı sizin gözünüzün önüne getirmeye çalışır. Çünkü id ve süperego her zaman çatışma halindedir. Son aşamanız ise ego. Ego bu ikisinin sentezini yapar. Eğer ki nefretiniz (id nin tetiklemesi) o durum karşısında vicdanınızdan(süperegonun tetiklemesi) üstün geliyorsa o kişiye karşı bir saldırı gerçekleştirmeniz muhtemeldir. Fakat tam tersi olursa içinizde bir burukluk kalarak o kişiyi bağışlamanız ve id'niz daha çok tetiklenmemesi adına o kişiyle göz teması kurmamanız ve ya göreceği şekilde ters hareketler yapmanız(kafa çevirmek gibi bir nevi sana zarar vermek istemiyorum ama çek git demenin beden dili) muhtemeldir. Ego tek başına karar vermez ve sentezi oluşturarak hareket eder.

Gelelim günümüz ego triplerine... Megalomani ile egoyu karıştıran kişilerin sık kullandıkları triplerdir. Egonuzu yenmeniz ise bir şey kazandırmaz çünkü zaten id ve süperegonuz tetiklenmeden ego hareket etmez. Yani yenmeniz gereken kısım id ya da varsa megalomani hastalığınızdır. Egonuz değil

Konu Aldwynenar tarafından (08-08-2016 Saat 03:27 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 08-08-2016

tesekkurler bu guzel cevap icin.
Alt 08-08-2016
Aldwynenar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aldwynenar Aldwynenar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Aldwynenar konu

Alıntı:
budajored´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tesekkurler bu guzel cevap icin.
Rica ederim.

Tag Ekle
ego hakkinda, ego nedir, egoluk

Seçenekler
Stil