Paranormal Kaynaklar & Parapsikoloji Platformu  

Geri git   Paranormal Kaynaklar & Parapsikoloji Platformu > Buda Jo Red Paranormal Kaynaklar Forum Sitesi > Ufoloji & Dünya Dışı Yaşam > UFO Vakaları ve Gözlemleri

UFO Vakaları ve Gözlemleri Tüm dünyadan ve kullanıcılarımızdan UFO gözlemlerini bu başlık altında paylaşıyor ve tartışıyoruz.

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 06-07-2017
budajored - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
budajored budajored isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tecrübe Puanı: 10
budajored will become famous soon enough
Standart Socorro Ufo olayının gizemi

Socorro olayının gizemi

Polis memuru bir UFO ve içindekilerle karşılaşıyor. 24 Nisan 1964´de öğleden önce New Mexico´nun Socorro bölgesinde, polis memuru Lonnie Zamora arabasıyla güneye doğru yol alıyordu. Ani bir gürleme sesiyle şaşırdı ve o anda güneybatı göğünde bir parlama gördü. Zamora önce yakın bir yerlerde dinamitleme yapıldığını düşündü. Bu arada bir tepeyi aşmıştı ve karşısında yolun üzerinde araba büyüklüğünde bir cismin bulunduğunu ve yanında da beyaz tuluma benzer giysileri olan iki ufacık insanımsı duruyordu. Zamora önce bir araba kazası ile karşılaştığını sanarak, aracını durdurarak indi ama birden cismin arabaya hiç benzemediğini, yumurta biçiminde olduğunu ve dört ayak üzerinde durduğunu anladı. Cismin üzerinde taca benzer bir şekilin üzerinde eğik bir ok şeklinde bir simge gördü. İki insanımsı şekil kaybolmuştu, derken cisimden büyük bir gürültü duyuldu. Zamora korkmuştu, arabasına geri kaçtı, arkasına bir göz attığında UFO´nun havalanarak yakındaki kanyona doğru gittiğini gördü. Mavi Kitap soruşturmacıları memur Zamora´yı ün peşinde koşmakla suçladılar ama öte yandan araştırmacılar olay yerinde cismin durduğu yerde dört oyuk izi bulunduğunu ve çevredeki yanık otların varlığını da inkar etmediler. Kısacası Zamora alışılmadık birşeyle karşılaşmıştı ama karşısındaki acaba neydi?
Alt 06-07-2017

Standart Socorro ufo olayı polis raporu

UFO Raporu, 24 Nisan 1964

«Ben, Yüzbaşı Richard T. Holder, Teğmen Hicks'den bölgede Bay B.'nin bir UFO gözlemiyle ilgili bir raporunu almış bulunuyorum. Teğmen Hicks, eğer mümkünse, Bay. B'nin kendisiyle Socarro Polis Karakolunda irtibata geçmesini bildirdiğini söylemiştir. Kendisini telefonla aramaya çalıştımsa da çıkaramadım, sonra giyinmeye başladım. Giyinmeye başladıktan üç dakika sonra Bay B. beni aradı, UFO raporu hakkında malûmat verdi. Ben de kendisine beş dakikaya kadar orada olacağımı bildirdim..

Karakola vardığımda, Bay B. kendisini tanıttı. Birlikte diğerlerinin anlattıklarını dinleyip, görüşlerini aldık, tatminkâr bulduk. Socorro Polis Karakolundan memur Lonnie Zamora oradaydı ve olayın yegâne müşahidi olarak bana Bay B. tarafından takdim edildi. Sonra ben birlikte memur Zamora'nın ifadesini aldık. Anlattıkları ilişikteki ifadesinde bulunmaktadır. Sonra olay yerine gitmek üzere karakoldan ayrıldık. Bizimle birlikte Zamora'dan başka öteki memurlardan Melvin Ratzlaff, Bili Pyland da gelmişler ve olay yerinde toprak üzerindeki bazı izlerle ilgili olarak yaptığımız ölçmelerde bize yardım etmişlerdi. Olay yerindeki incelememizi tamamladıktan sonra Bay B. Zamora ve ben tekrar Socorro Karakoluna döndük ve raporumuzu düzenledik. Karakola geldiğimiz zaman, Şerifin Ofisinde çalışan radyo operatörü, bölge üzerinde mavi bir alevin görülmüş olduğuna dair üç aynı yerden telefon haberi aldığını bildirdi. Bu telefon haberlerinden birincisinin (17:50 de). Polis Memuru Zamora'ya ait olduğunu, diğerlerinin de 25. Nisan 0l.-00'e kadar tamamlandığını söyledi.
Bu haber bana Tgm. Hicks tarafından 19:10 da verilmişti.
... imza
Yzb. Richard T. Holder
Alt 06-07-2017

Standart Socorro ufo olayı ifade

Zamora'nın İfadesi:

Socorro, New Mexico, Nisan 24, 1964. Lonnie Zamora, 606 Reservoir Caddesi: Socorro, New Mexico, 835-1134, Beş yıldan beri Socorro Polis Karakolunda mem. Ofis tel. 835-6941, (2:00 ile 10:00 arası). «24. Nisan. 1964, akşam üzere 5:45 sularında polis arabası (64 Pontiac, beyaz) batıdan güneye doğru giden bir arabanın peşine düşmüşlerdi. Araba görünüşe göre süratleniyordu ve takriben 3 blok önde gidiyordu. Eski Rodeo caddesi üzerinde (Park caddesinin güneye uzanan tarafında) George Morillo binası yakınlarında (Spring caddesinden yarım mil güneyde) yeni siyah bir Chevrolet olan taîabedilen araba belli ki dosdoğru rodeo
topraklarına gidiyordu. 17 yaşlarında olan ............. 'nın arabası olabilirdi. Takib edilen araba hâlâ üç blok önde Lonnie Zamora yalnız.
«Bu sırada işittiğim bir motor gürlemesiyle birlikte, gökte güney-batı istikametinde yarım ya da bir mil uzakta bir alev gözüme ilişti. O bölgede bir dinamit patlamasından dolayı havaya fırlayan bir alev olacağını düşünerek önümdeki arabayı da izlemekten vazgeçtim.»
«Alev mavimsi ve turuncuydu aynı zamanda da. Alevin büyüklüğünü söylemeyeceğim. Alevin sakin bir görünüşü vardı ama yavaş yavaş da irtifa kaybettiği belli oluyordu. Ben hâlâ arabadaydım ve daha fazla alevle ilgilenemedim. Dar biçimli bir alevdi. Yukarı kısmı, alt tarafına nazaran daha dardı. Muhtemelden üç derece kadar genişlikteydi, daha fazla olamaz.»
«Alevin alt tarafı üst kısmına nazaran üç misli büyüktü." Tepenin yüksekliği de bu genişliğin 4 misliydi. Alevin üst kısmında herhangi bir cisim farkedemedim ve alevin üst kısmının düz olduğunu zannetmiyorum. Güneş batmak üzereydi. Alevin alt kısmını göremedim, çünkü tepenin arkasında kalıyordu. Rüzgâr vardı, gökyüzü açık ve güneşliydi. Sağda solda bir iki bulut dolaşıyordu.
«Gürültü, düdük vs. sesi gibi değil, gürleme tarzında gelmişti. Bir jet uçağı gibi de değil. Yüksek frekanstan alçak frekansa düştü ve durdu. 10 saniye kadar devam etti. Hatırladığım kadarıyla renginde bir değişme olmadı. Gözden kaybolana kadar ses yüksekten alçağa doğru değişmişti. Arabanın pencereleri (her ikisi de) açıktı. Olayın benden başka gözlemcisinin bulunduğunu da sanmıyorum. Önümde giden arabadan başka trafik de yoktu yol üzerinde. Muhtemelen gürleme sesini işitmiş olabilir ama alevi gördüğünü sanmıyorum. Zira, ilerideki tepeye çok daha yakındı.»
«Gürültü ve alevden başka birşey dikkatimi çekmemişti. Tepeye geldiğim zaman durup iki defa etrafıma bakındım, sonra yola devam ettim. Tekerlekler biraz patinaj yaptı. Tepe dik ve kayalıktı. Tepeye çıktıktan sonra batı yönünde ilerleyen yolda etrafıma bakınarak ağır gidiyordum. Dinamit olduğunu tahmin ettiğim patlamanın nereden geldiğini anlamaya çalışarak...»
«Aniden güney tarafında 150 - 200 yarda (200 metre kadar) görüş mesafesi içinde fakat yoldan uzaktaydı. Gözlerimde yeşil camlı güneş gözlükleri vardı ve ilk bakışta bana, alt-üst edilmiş bir araba gibi geldi. Belki, bazı gençler'bu işi yapmışlardır diye düşündüm... Cismin yanında beyaz giysiler içinde iki insan gördüm. Onlardan birisi başını çevirip bana doğru baktıktan sonra heyecanlanır gibi oldu, sıçrar gibi bir hareket yaptı.» «Bunun üzerine, kendilerine belki bir yardımım dokunur diye, arabamı onlardan tarafa doğru sürdüm.

Cisim alüminyum beyazında bir metalden yapılmış, uzun ekseni dikine duran oval biçimindeydi. İlk bakışta radyatörü üzerine dikilen bir araba hissini vermiştir.»
«Cismin yanındaki insanların başlarında başlık, şapka vs. yoktu, boyları normalden biraz kısaydı Kısa boylu adamları andırıyorlardı. Bu arada şerifin bürosunu aradım: «Socorro-2'den Socorro'ya muhtemel bir (10-40) kaza, arabaya bakmaya gidiyorum.' Arabamı istop ettim, hâlâ telsizle konuşuyordum. Bu sırada mikrofon soketinden çıktı, yere düştü. Alıp, yerine taktım. Dışarı çıktım.»

«Gürleme sesini tekrar işittim. Yakında olduğum için, âdeta dayanılmaz, bir gürlemeydi bu. Jet motorunun gürlemesinden de farklıydı. Gürleme sesiyle birlikte karşıdaki cismin altından alevlerin çıktığını da gördüm. Ağır ağır dikine yükselmeye başladı. Altından çıkan alevler mavi-turuncu renklerin karışımındaydı. Alevleri tamamiyle tasvir etmek imkânsız. Gürlemenin şiddeti ö kadar fazlaydı ki, o cisim her ne ise, patlayacak zannettim bir ara. Alevler aracın altından çıkıyordu. Sadece mavi-turuncu bir alev olduğunu söylemekten başka bir tasvir yapmak imkânsız. Herhangi bir duman da çıkmadı. Sadece alevlerden uzaklaşmaya çalışan bir toz bulutu... Alevi görür görmez arabama doğru koşmaya başladım, fakat gözümü havalanmaya başlayan cisimden ayırmamıştım.»

«Cisim şekil olarak, uzun ekseni dikey duran bir oval, üzerinde pencere ve kapıya benzeyen bir şeyler yok. Gürleme sesi çıkarmaya başladığında hâlâ yerde veya yere çok yakındı. Alt kısmı kırmızı olan cisim tahminen 2,5 feet (75 cm) yüksekliğinde, 2 feet (60 cm) de genişliğindeydi. Üzeri pürüzsüz ve aleminyum beyazı rengi vardı. Kuzey yönünde ara sıra arkama bakarak kaçıyordum. Arabamı geçtim, tepeye vardığım zaman, cisim bulunduğum yerle aynı seviyeye kadar yükselmiş bulunuyordu. Bir ara kollarımla başımı örterek, yüzüm toprağa gelecek şekilde yere uzandım, bu sırada başımı yukarı çevirip cisme baktığımda onun güney-batı yönünde benden uzaklaştığını farkettim. Gürleme sesi kesilmişti. Gürlemenin ardından ağlama sesini andırır bir ses işittim.

Bu, bir saniye kadar sürdü. Sonra tam bir sessizlik. Ondan sonra bana doğru gelmedi bir daha. Yerden muhtemelen 10-15 feet kadar yukarıda oldukça büyük bir hızla uçmaya başlamıştı. Aynı zamanda da irtifa almaya devam ediyordu. Tekrar arabamın yanma doğru koşmaya başladım, aynı zamanda da gözümü cisimden ayırmıyordum. Arabaya girer girmez telsizle Nep Lopez'i aradım. «Vakit kaybetmeden pencereden dışarı bak, bakalım cismi görebilecek misin?» dedim. — Ne cismi? diye sordu. 'Balon gibi birşey.' Onun görüp görmediğini bilmiyorum. Kuzeye bakan penceresinden baktıysa, tabii görmemiştir. Hangi pencereden bakması gerektiğini o sırada söylememiştim.»

«Telsizde Neb'le konuşurken bir yandan da cismi hâlâ görüyordum. Uzaklaştıkça küçülüyordu. Canyon dağlarının arkasında gözden kayboldu. Dağların üzerinden geçerken gürültü ve duman çıkarmıyordu.»
«Olaya şahit olduğum zaman kendimi iyi, sıhhatli hissediyordum. İçkili değildim. En son bir ay kadar önce iki üç şişe bira içmiştim. Anlattıklarımın haricinde kalan birşeyin bulunduğunu sanmıyorum. Telsizdeki Lopez'e ve Çvş. M.S. Chaves'e olay yerine gelmelerini bildirdim. Telsizi kapadıktan sonra cismin havalandığı yere indim. Yer yer çalılar yanıyordu. Bu sırada arabanın içindeki telsizden Çvş. Chaves'in sesini işittim, bulunduğum yeri soruyordu. Arabaya gidip, bulunduğum yeri bir daha tarif ettim. Yanıma geldiğinde neler olduğunu sordu. Terlemiş olduğumu ve yüzümün renginin soluk olduğunu söyledi. Yanmakta olan çalıları gösterdim. Beraber yanan yere gittik. İlk olarak Çvş. Chavez yerdeki izleri farketti. Cismi ilk defa gördüğümde altında iki batak vardı. Bunlar üzerinde yerde duruyordu. O sırada bunlara çok dikkat etmemiştim. Sonra iki kişi dikkatimi çekmişti. Cismin, iki ayak üzerinde mi, dört ayak üzerinde mi durduğuna dikkat etmemiştim. Belki o zaman bu ayaklar üzerinde 3-3,5 feet kadar havada duruyordu... Şimdi hatırladığıma göre (mikrofon yere düştüğü sıralarda) gürleme sesini işitmeden önce hızla kapanan bir kapının çıkardığı sesi andıran bir ses de gelmişti kulağıma... Çvş. Chavez olay yerine gelmeden önce cismin bir resmini de defterime çizmiştim.» (İfade burada sona eriyor).
Alt 06-07-2017

Standart Cisimden Olan Uzaklıklar Ufo

Cisimden Olan Uzaklıklar

Alevin ilk görülüşü (yaklaşık)- 3/4 mil
Yanındaki insanlarla ilk görülüşü - 0,15 mil
Cismin ikinci olarak görülüşü - 103 feet
Cismin üçüncü kez görülüşü, yerden ayrıldı - 200 feet
Ayak izleri 1/2 ile 2 inch kadar toprağa gömülmüş.
Alt 06-07-2017

Standart Socorro ufo olayı Sonuçları

Sonuçlar

Gözlem Holder'e ilk kez rapor edildiğinde, yukarıda da belirtildiği gibi, olay yerine gidildi, toprak üzerindeki izlerin ölçüleri alındı. Yerdeki ölçülerle çizilen şema pek orantılı olmamıştı. Yeniden orantılı bir kroki çizildi. Ayrı ayrı altı kez ölçü alındı. Ortaya çıkan geometrik şeklin açıları aşağıdaki gibidir:

A - 62° 48' A'= 42° 30'

B = 40° 24' B'= 22° 01'

D = 49° 10' D'= 67° 18,

E = 27° 33' E'= 47° 53'

Bu açılar yardımıyla da köşegenlerin kesişmesinden meydana gelen açılar şöylece hesaplanmıştı:
Birinci açı = 89° 39' Üçüncü açı = 89° 37,
İkinci açı = 90° 26' Dördüncü açı = 90° 41'

Her açı arasındaki ortalama fark 90 derece 28 dakikalık bir yaya tekabül ediyordu. Yerde cismin bıraktığı izler takriben 2 feet kare kadardı. Şekilden de anlaşılacağı gibi cismin merkezi bir numaralı yanık'ın üzerindeydi. İkinci ve üçüncü yanık noktaları cismin yere konuşu yada havalanışı sırasında çıkan alevlerden meydana gelmiş olabilir. İniş takımının ayaklarının yerde toprak üzerinde gayrı muntazam bıraktığı şekillerden, insan ister istemez, bu ayakların taşıdığı cismin ağırlığının ayaklara eşit olarak taksim edilmiş olduğu geliyor. Yerdeki izlerden üçü iki inch (5 cm) diğeri de sadece bir inch derinlikteydi. NASA'nın bildirdiğine göre Surveyor'un ayakları (iniş takımı) ay toprağına dört cm kadar gömülmüştü. Fakat orada çekim altı defa daha azdır.

Bütün bu anlatılanlar, ölçümler bize Socorro yakınlarına dört ayaklı iniş takımı olan bir aracın indiğini göstermektedir.

Tag Ekle
socorro olayının gizemi

Seçenekler
Stil